poniedziałek, 11 lutego 2013

Dzieje stroju - dzieje cywilizacji

Wizja zamierzchłej historii ludzkości -jako czasów barbarzyństwa i zacofania -powoli odchodzi do lamusa. Budowniczowie egipskich piramid czy babilońskich zigguratów z całą pewnością posiadali zaawansowaną wiedzę, pozwalająca im nie tylko na projektowanie i stawianie monumentalnych budowli, lecz także rządzenie wielkimi grupami ludzi, zamieszkującymi obszary północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.  

Prehistoria

Z dziejami cywilizacji nieodłącznie wiąże się historia stroju. Za pierwszą w dziejach bieliznę uchodziły skórzane przepaski, wyrabiane z miękkiej, dobrze wyprawionej skóry. Odpowiednio wykrawane i zszywane, pełniły ważną funkcję, chroniąc wrażliwe organy przed urazami. Kiedy nasi przodkowie porzucili łowiectwo na rzecz hodowli i zbieractwo na rzecz uprawy roli, pojawiły się pierwsze materiały naturalne. Len i wełna pozyskiwana od owiec miała tę zaletę, że dawała się prząść. Dzięki tkaninom powstawały stroje znacznie lepiej dopasowane do ciała, materiał można było również barwić.

 Bielizna Starożytnych

Z perspektywy czasu wydawać nam się może, że Panowie nie przykładali zbyt wielkiej wagi do noszonej przez siebie bielizny. Znacznie ważniejsze była odzież wierzchnia, ponieważ to ona świadczyła o pozycji społecznej i statusie materialnym swojego właściciela. Znaczenie miał również łagodny klimat terenów, rozciągających się wzdłuż brzegów morza śródziemnego, gdzie kwitły wspaniałe kultury antyczne. Ludzie nie potrzebowali zbyt wiele, by zabezpieczyć ciało przed chłodem. Starożytni Grecy formowali rodzaj majtek za pomocą odpowiedniej długości pasa materiału, obwiązywanego wokół krocza. Podobnie robili Rzymianie. Jednak nagość w kulturze naszych starożytnych przodków nie uchodziła za rzecz grzeszną. Przeciwnie – piękno silnego i zdrowego ciała stanowiło ideał, na równi z przymiotami ducha, wśród których najwyższą była cnota- Areté (gr. ἀρετή).  

Jak powstały majtki?

Średniowiecze było epoką, która radykalnie zmieniła podejście do cielesności. Nowa, głosząca surowe nakazy moralne wiara, jaką było chrześcijaństwo, jednoznacznie potępiała rozpasanie starożytnych, wskazując je jako jedno ze źródeł upadku Imperium Romanum. Zasadniczo jednak przejęto wiele wynalazków rzymskich, w tym sposób ubierania się. We wczesnym średniowieczu najczęściej odziewano się w tunikę, od XV wieku uzupełnianą o pludry - rodzaj obcisłych rajstop. Z czasem tunika przekształciła się w kaftan, a te n na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci ulegał skróceniu. Wówczas to na pludry zaczęto zakładać rodzaj krótkich spodenek, co spowodowało przekształcenie się pludr w rodzaj kalesonów. Z czasem i one uległy skróceniu, by wiele wieków później przybrać formę współcześnie znanych nam majtek. Wynalezione przez Jacoba Golomba bokserki to jedna z najpopularniejszych form bielizny męskiej. Krótkie, elastyczne szorty zostały stworzone z myślą o toczących ringowe wojny bokserach. Chodziło o wygodną, nie krepującą ruchów odzież spodnią. Z miejsca stała się ona prawdziwym hitem produkcyjnym, gdyż po bokserki zaczęli sięgać nie tylko sportowcy, ale także zwykli zjadacze chleba.

0 komentarze:

Prześlij komentarz