piątek, 21 października 2011

Uciekając przed samotnością

Uciekając przed samotnością

Młody człowiek uzależniony od Facebooka twierdzi, że w ciągu jednego dnia zdobywa 500 przyjaciół. To więcej, niż mi się udało przez 85 lat życia.

Filozof Zygmunt Bauman o samotności w sieci.

KUBA BY PRZEŻYĆ POTRZEBUJE POMOCY

KUBA BY PRZEŻYĆ POTRZEBUJE POMOCY

WKLEJCIE TO ZDJĘCIE Z OPISEM NA SWÓJ PROFIL ( zdjęcie ma zaledwie 24kb ) I POLEĆCIE ZNAJOMYM KAŻDA ZŁOTÓWKA RATUJE PSU ŻYCIE

PILNE - Każda złotówka i dalsze przekazanie tematu na Waszych blogach pomoże Kubie!!!
Pies został podpalony.
Był w zamknięciu w kojcu,nie miał szans ucieczki.

Zwyrodnialców nie znaleziono.

Kuba ma liczne poparzenia i otwarte rany.Cudem przeżył.
Potrzebne jest długotrwałe i kosztowne leczenie.
Przebywa pod opieką Fundacji Mrunio.
Dzięki wspaniałym ludziom ma szanse przeżyć, choć rany psychiczne na pewno się nie zagoją...

KAŻDA ZŁOTÓWKA I NAPISANIE O TYM NA WŁASNYM BLOGU BĘDZIE DLA NIEGO POMOCĄ. !!

wtorek, 18 października 2011

Internet bez chamstwa

piątek, 14 października 2011

BODY DETOX

wtorek, 4 października 2011

Underwater Sculpture by Jason deCaires Taylor

czwartek, 22 września 2011

Szeroki kadr

środa, 21 września 2011

Zdrowie Na Sprzedaż 1/5

piątek, 9 września 2011

Jeb Corliss " Grinding The Crack"

wtorek, 23 sierpnia 2011

Naukowcy przeciw żywności GMO

Naukowcy przeciw żywności GMO

prof. dr hab. Stanisław Wiąckowski, autor książki Genetycznie Modyfikowane Organizmy (GMO) - Obietnice i Fakty


Nasiona GM są 3-4 razy droższe, plony nie są wyższe, nie są lepsze, uprawy nie są bardziej wydajne, nie chronią środowiska, trzeba stosować nie mniej, ale znacznie więcej środków ochrony roślin. Udowodnił to kilkunastoletni eksperyment prowadzony na terenie wielu krajów na świecie. Jedynym pozytywem są zyski koncernów, a same negatywy dla rolnika. Największym kłamstwem jest reklamowanie, że chronią świat przed głodem, a zwłaszcza w świecie, który marnotrawi 30-40% żywności zamiast ją dać głodującym.

środa, 3 sierpnia 2011

Günter Grass: Kamienie Syzyfa

Günter Grass: Kamienie Syzyfa

"(...) Nie muszę i nie chcę powoływać się na Weimar jako na przykład ostrzegawczy. Obecne symptomy zmęczenia i rozpadu konstrukcji naszego państwa są wystarczającym powodem, by mieć poważne wątpliwości, czy nasza konstytucja gwarantuje jeszcze swoje obietnice. Dryf w kierunku społeczeństwa klasowego z coraz biedniejszą większością i odgradzającą się od niej warstwą najbogatszych, góra długów, której szczyt przesłania dzisiaj chmura zer, nieudolność i opisany wcześniej bezwład wybranych w wolnych wyborach parlamentarzystów wobec skoncentrowanej władzy grup interesów i wreszcie dławiący uścisk banków są w moich oczach powodem, dla którego konieczne staje się zrobienie czegoś, co było dotąd tabu, to znaczy postawienie pod znakiem zapytania całego systemu.

Bez obawy! Nie jest moim zamiarem wywoływanie rewolucji. Ta, jeśli idzie o Europę, miała ostatnio miejsce w XX wieku, i to w liczbie mnogiej, ze znanymi konsekwencjami w postaci kontrrewolucji i ludobójstwa. Chodzi raczej o to, jak czyni to zresztą dzisiaj wielu obywateli, by jako społeczeństwo postawić szereg kategorycznych pytań:

Czy mamy nadal godzić się na niejako przymusowo zaordynowany demokracjom system kapitalistyczny, w którym świat finansów w dużej mierze oddzielił się od gospodarki, ale raz po raz zagraża jej za sprawą zawinionych przez siebie kryzysów? Czy takie artykuły wiary jak rynek, konsumpcja i zysk nadal mają być naszą religią?

Dla mnie w każdym razie jest rzeczą pewną, że system kapitalistyczny wspierany przez neoliberalizm i pozbawiony alternatywy, jak sam się przedstawia, zdegenerował się do roli maszynerii, która niszczy pieniądze, i w oderwaniu od odnoszącej niegdyś sukcesy społecznej gospodarki rynkowej służy już tylko sobie samej: jako nieprzyjazny społeczeństwu moloch, którego skutecznie nie ogranicza żadne prawo.

Dlatego w dalszej kolejności powstaje pytanie: czy wybrana przez nas forma rządów, czyli demokracja parlamentarna, ma jeszcze wolę, a także siłę do tego, by obronić się przed tym grożącym jej rozpadem? Czy też każda próba reform mająca na celu poddanie banków i ich sposobu obchodzenia się z pieniędzmi jakiejś kontroli, to znaczy zmuszenia ich do działania w imię dobra wspólnego, nadal będzie delegowana do sfery niezobowiązujących deklaracji za pomocą rytualnego uzasadnienia, że "coś takiego, jeśli w ogóle, może się udać tylko na poziomie globalnym"?

Jedno wydaje mi się pewne: jeśli demokracje zachodnie okażą się niezdolne do tego, by za pomocą fundamentalnych reform przeciwstawić się grożącym im już obecnie i spodziewanym w przyszłości niebezpieczeństwom, to nie będą w stanie poradzić sobie z tym, co w nadchodzących latach jest nieuniknione: kryzysami rodzącymi następne kryzysy, niepohamowanym wzrostem liczby ludności na świecie, spowodowanymi niedostatkiem wody, głodem i nędzą falami uchodźców oraz wywołanymi działalnością człowieka zmianami klimatycznymi. Rozpad porządku demokratycznego pozostawiłby jednak po sobie, o czym świadczy dostatecznie dużo przykładów, pustkę, a tę mogłyby zagospodarować siły, których opis przekracza możliwości naszej wyobraźni - mimo że sparzyliśmy już sobie palce na faszyzmie i stalinizmie, których skutki nadal odczuwamy.

**

Czy przesadziłem? Jeśli tak, to nie dość mocno. (...)"

niedziela, 31 lipca 2011

Wykończy mnie stres, który dostarcza mi rozrywka

Wykończy mnie stres, który dostarcza mi rozrywka

Kuba Wojewódzki w porządku. Choć nie musi być też tak histerycznie dowcipny. Fircyk w zalotach do puenty. Życie na kroplówce z oklasków. No i ci goście. Męczący się pod pręgierzem powiedzenia czegoś mądrego i dowcipnego, w związku z czym ja, widz, a więc też gość, męczę się również. Niech zaprasza do siebie siebie samego, wystarczy, po co mu inni?

sobota, 30 lipca 2011

Trzeba się dziwić

Trzeba się dziwić


Żyjemy w pierwszej naprawdę globalnej cywilizacji. To znaczy, że cokolwiek się gdzieś zrodzi, może bardzo szybko i łatwo opanować cały świat.

Żyjemy też jednak również w pierwszej cywilizacji ateistycznej, czyli w cywilizacji, która utraciła związek z nieskończonością i wiecznością. Dlatego przeważa w niej zawsze korzyść krótkotrwała nad długotrwałą. Ważne jest, czy jakaś inwestycja zwróci się w ciągu dziesięciu albo piętnastu lat, a mniej ważne, jak wpłynie na życie naszych potomków za lat sto.

Najniebezpieczniejszym rysem tej globalnej, ateistycznej cywilizacji jest jednak jej pycha. Pycha kogoś, kogo sama logika jego bogactwa prowadzi do tego, żeby przestał szanować dzieła natury i naszych przodków, żeby je przestał poważać dla samej swej zasady, a miał dla nich respekt najwyżej jako dla dalszych możliwych źródeł zysku.

Rozumiem niedawny kryzys jako cichy i bardzo delikatny apel o pokorę. Jako cichy i delikatny apel o to, żebyśmy automatycznie nie traktowali wszystkiego jako oczywistości. Świat jest i będzie pełen dziwnych rzeczy i niezrozumienie tego to droga do piekła. Dziwne sytuacje, nieoczywistość, tajemnice, zagadki, coś niewyobrażalnego - wszystko to zostało usunięte ze świata poważnych rozważań i schowane w zamkniętych na dziesięć spustów szufladach, a każdy, kto się o to upomina, jest uważany za podejrzanego dziwaka. Nie będzie dobrze, dopóki znów nie otworzymy tych szuflad.



poniedziałek, 18 lipca 2011

Przed panem dużo pracy, panie Cartier-Bresson

niedziela, 17 lipca 2011

Nature misses you

Świat według Monsanto

środa, 13 lipca 2011

Japonia: Znaczenie powrotu do normalności

poniedziałek, 11 lipca 2011

Avaaz - The World in Action

czwartek, 7 lipca 2011

Ape With AK-47

środa, 6 lipca 2011

Muzułmanie nie pochodzą od małpy

poniedziałek, 4 lipca 2011

Zrodziła nas Afryka i mutacja M168

piątek, 1 lipca 2011

Tony, syn Miłosza

Słynny sceptyk ocieplenia klimatu opłacany był przez koncerny paliwowe

środa, 29 czerwca 2011

12 Jobs You’re Not Gonna Believe Were True

piątek, 3 czerwca 2011

Spain: From Spanish Revolution to World Revolution

czwartek, 2 czerwca 2011

Kuchnie świata

Starsza szeregowa Karolina Miller

środa, 18 maja 2011

ISPCC - I Can't Wait Until I Grow Up

ISPCC - I Can't Wait Until I Grow Up

Mój przyjaciel Hachiko


Mój przyjaciel Hachiko - film (Hachiko: A Dog's Story)

Blog tematyczny - ciekawe artykuły


Blog tematyczny - ciekawe artykuły. Architektura i budownictwo, dietetyka i sport, zdrowie, społeczeństwo, styl życia.

wtorek, 10 maja 2011

Alexey Titarenko

poniedziałek, 9 maja 2011

Pomoc przy kalibracji obiektywu [poradnik]

piątek, 6 maja 2011

Buddysta nie lubi tego, co łatwe


Buddysta nie lubi tego, co łatwe - mówi w obszernym wywiadzie tajwański reżyser Tsai Ming-liang

czwartek, 5 maja 2011

Meet the world’s only immortal animal

Reviews Of life


Can you imagine what I would do if I could do all I can? - Sun Tzu

Więcej w linku - Reviews Of life

Fotoedytor online


Ciężko w to uwierzyć, ale on istnieje i jest funkcjonalny - fotoedytor online

The 10 most amazing unexplained artifacts

Top Ten Best Animal Pictures of 2010

piątek, 29 kwietnia 2011

Pasja fotografowania- miniporadnik dla kupującego. Część II - lustrzanki


Druga część poradnika dla początkujących pasjonatów fotografii. Zaczynamy od wybrania odpowiedniego sprzętu. Tym razem poznamy zalety i wady cyfrowych lustrzanek. Zapraszam do lektury artykułu pt. Pasja fotografowania- miniporadnik dla kupującego. Część II - lustrzanki

Pasja fotografowania - miniporadnik dla kupującego. Część I


Pierwsza część poradnika dla początkujących pasjonatów fotografii. Zaczynamy od wybrania odpowiedniego sprzętu. Zapraszam do lektury artykułu pt.Pasja fotografowania - miniporadnik dla kupującego. Część I

czwartek, 28 kwietnia 2011

Apetyt rośnie w miarę jedzenia

Jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Artykuł opisuje ciekawe przypadki tych, którzy mają problemy z poskromieniem własnego apetytu.

Prof. Zybertowicz: myślenie genderowe może być szkodliwe


Prof. Zybertowicz: myślenie genderowe może być szkodliwe - ciekawy wywiad z prof. Zybertowiczem na temat stereotypowego myślenia genderowego oraz zagadnienia przemocy symbolicznej.

Czym tak naprawdę jest wolność?


Czym tak naprawdę jest wolność? Czym jest wolność w ujęciu myślicieli i potocznym wyobrażeniu.

Rola tłuszczu w zdrowej diecie


Jaka jest rola tłuszczu w zdrowej diecie? zapraszam do lektury.

Największe budowle świata

Największe budowle świata - artykuł przedstawiający listę największych budowli świata. Lokalizacja niektórych z nich może zaskoczyć...

Jak poprawić sobie standard życia?

Jak poprawić sobie standard życia? - kilka niewielkich zmian może przynieść dobre rezultaty.

Wiosenne dolegliwości - jak im zapobiec?

Na wiosnę wielu z nas uskarża się na pogorszenie samopoczucia, kłopoty z koncentracją i osłabienie. Ciekawy artykuł na ten temat: Wiosenne dolegliwości - jak im zapobiec?

środa, 27 kwietnia 2011

Co daje nam integracja europejska?


Polska od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.Co daje nam integracja europejska?

Początki rewolucji przemysłowej


Żyjemy w czasach szybkiego postępu nauki i techniki. Od czego to wszystko się zaczęło, jakie były początki rewolucji przemysłowej?

Początki cywilizacji

Do najbardziej widocznych śladów twórczej działalności człowieka należy tworzona przez niego architektura. Krótki artykuł pt. "Początki cywilizacji"

Zmiany w stylu życia Polaków

W jaki sposób edukacja i dobrobyt wpłynęły na zmiany w stylu życia Polaków?

niedziela, 24 kwietnia 2011

Nie takie rajskie Czechy - list

Mariusz Szczygieł wykreował w Polsce idylliczny obraz Czech. Polemikę z nim podjęła min. na łamach Gazety Wyborczej Agata Pavlinec.
Zapraszam do przeczytania jej artykułu pt. Nie takie rajskie Czechy

Większość ludzi fotografuje tak samo

Szwajcarska artystka Corinne Vionnet  jest autorką ciekawego projektu, mającego za cel uświadomienie nam, że większość ludzi fotografuje w ten sam sposób.

środa, 20 kwietnia 2011

Trudne wybory

W życiu każdego z nas przychodzi czas na trudne wybory. Jednak czy na pewno dobro i zło, prawda i fałsz, czarne i białe to alternatywy w najpełniejszy sposób opisujące otaczającą nas rzeczywistość?

Naród Wybrany

Tak to już bywa, że zwykliśmy podchodzić do samych siebie śmiertelnie poważnie i z wielką atencją.
Chciałoby się rzecz- Naród Wybrany. Tymczasem  narodowe mity obrosły kokonem neuroz i nieporozumień.

Narodziny i rozwój MMA

MMA jest jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportu. Narodziny i rozwój MMA to procesy na tyle interesujące, że warto jest przyjrzeć się im z bliska.

czwartek, 14 kwietnia 2011

Czy to prawda, że człowiek jest najbardziej bezwzględnym drapieżnikiem?


Pan Bambuch  był zapalonym myśliwym. Zimą wstawał nad ranem, wdziewał swój maskujący strój i ruszał terenowym samochodem na łowy. Najczęściej były to polowania na zające, lisy i bażanty. Czasem trafił się koziołek. Jednak nie o trofea myśliwskie tu chodziło. Każde polowanie było sprzede wszystkim spotkaniem towarzyskim leśnej braci, okazją do nawiązywania nowych kontaktów i rozmów ze starymi przyjaciółmi. Wieczorne ogniska często kończyły się libacją. Dzielni łowczy marźli cały dzień na śniegu i mrozie, raptem dla tych kilku marnych zajęcy. Trzeba było sobie te męki jakoś wynagrodzić, rozgrzać się, pośpiewać i powspominać dawne dobre czasy. Więc chętnie sięgano po kieliszek, mężczyźni nie byli wybredni, na ogół królowała wódka krajowej produkcji, za to w godnych ilościach. Potem na kwatery i spać, bo jutro drugi dzień łowów, trzeba wstać o świcie.
Po tak upojnej nocy, pełnej jadła i napoju nie zawsze było to łatwe. Myśliwi z trudem zwlekali swe okrągłe cielska z łóżek, otwierali drzwi i dopiero powiew mroźnego, leśnego powietrza przywracał ich rzeczywistości. Jednak w głowach wciąż szumiało. Wobec tego wielu łowców, inspirowanych wcześniejszymi doświadczeniami nosiło za pazuchą piersiówkę wypełnioną wódką. „Klin” był jednym z lepszych sposobów na kaca, lekki rausz wydawał się być nieporównanie bardziej przyjazny człowiekowi niż rozpierający ból głowy.
Gdyby nie to, że każdy z mężczyzn dzierżył w ręce broń i właśnie ruszał na polowanie, wszystko byłoby dobrze…

Polowanie

Nagonka ciągnęła od strony drogi, kołatki i puste puszki wypełnione grochem wydawał z siebie jazgoczące dźwięki. Przerażone zwierzęta zrywały się do biegu. Jednak po drugiej stronie pola czekali na nie nasi dzielni, bohaterscy myśliwi. Rozparci na polowych krzesłach, z szumem w głowie i flintą przełożoną przez ramię czekali na małych uciekinierów.
Każdy pewny swego, w końcu przeciw zającowi dysponowali spora przewagą technologiczną. Nikt nie trudził się strzelaniem do takiej drobnicy pojedynczą kulą. Znacznie lepszym rozwiązaniem był śrut. Dwa metry kwadratowe ołowianych kuleczek leciało w kierunku rozpaczliwie walczącego o życie szaraka.
Choćby nie wiem jak się starał- nie miał szans…
Na tłustych, nabiegłych krwią i alkoholem twarzach myśliwych malował się grymas przypominający uśmiech. Po drugim dniu polowania patrzyli na stosy okrwawionych ciał  zajęczych i lisich. Humory dopisywały, ostatecznie każdy z nich coś trafił, innej możliwości nie było. Wyśmienity pasztet zajęczy, dziczyzna na świąteczny stół, bażant po myśliwsku… Jednak ostatecznie nie o to w tym wszystkim chodziło. Spotkać się, pogadać, postrzelać, napić… Nic co ludzkie nie było im obce.


Pan Z. wracał więc do domu z tarczą,  pośród trucheł czterech zajęcy, dwóch lisów i tyluż bażantów. Do tego odetchnął świeżym, wiejskim powietrzem, pochodził po lesie, naładował akumulatory. Czuł, że życie ma sens.


Rodzina


Taka już była u nich tradycja, że żyli blisko natury. Brat Pana Bambucha był szczęśliwym właścicielem fermy lisów. Tak jakoś, po wielu latach ciężkiej pracy jako wiejski weterynarz, dorobił się. Nie mógł już patrzeć na te okaleczane, głodzone przez mało rozgarniętych chłopów konie. Jak można być tak głupim? – myślał sobie.
Przecież osłabione zwierze nie nadaje się do pracy. To jest tak, jakbym ja chciał sprzedać skóry swoich lisów, ale wcześniej kiepsko je karmił. Wiadomo, że żadna elegantka wyblakłego, marnego futra nie kupi. O zwierzęta trzeba dbać!
Tak samo jak o rodzinę.
Syna planował więc  młodszy z Panów B. wysłać do miasta, na studia. Chciał, by ten z czasem przejął po ojcu praktykę. Hubert nie był zbyt rozgarniętym chłopcem. Zdradzało to niskie czoło i blisko osadzone, mętne oczy. No, ale chłopisko to było wielkie, nie tylko jak na swój wiek. Dłonie jak bochny chleba, byczy kark i pewny krok. Wrażliwy szczególnie też nie był, to i dobrze- myślał ojciec- na wsi życie ciężkie, śmierci choroby człowiek się naogląda,  a weterynarz musi być na każde zawołanie, dzień i noc gotowy.
Młody Hubcio zdradzał pewne zainteresowanie zwierzętami, choć było ono dość osobliwe. A to żabę nadmuchał słomką tak, że unosiła się na powierzchni stawu jak balon, nie mogła pływać ni zanurzyć się w wodzie, umierała więc powoli, cichutko.
A to kaczki na jeziorze Hubercie kamieniami obrzucał, jak chciał się popisać swoją tężyzna przed chłopakami. Zresztą później wynalazł ciekawszą rozrywkę. Nazywał to „puszczaniem latawców”. Wystarczyła wędka, mocna żyłka, haczyk i kawałek chleba.  Najlepsza do uprawiania tego sportu była zima, wtedy ptactwo zgłodniałe i wymarznięte, od razu chwytało przynętę. W sumie to było łatwiej niż z rybami, nawet nie trzeba było zacinać. Przerażony ptak poczuwszy dotkliwe kłucie w gardle zrywał się do lotu, szarpał na uwięzi, walczył o życie. Roześmiani chłopcy dopingowali Huberta, a ten trzymał wędkę mocno w swych wielkich, kwadratowych dłoniach i bawił się w najlepsze. Zmęczony, zmaltretowany ptak stawiał coraz mniejszy opór, mróz, śnieg i brak pokarmu już wcześniej nadwątliły jego siły. Po kilkunastu minutach opadał na taflę stawu, szarpał się jeszcze, ale już nie wzlatywał. Wtedy na czerwonej, nabiegłej krwią twarzy Huberta malował się wyraz triumfu. Odcinał scyzorykiem żyłkę. Zabawa była skończona.

Lisy

Mijały dni, Hubert jakoś zdał maturę (w końcu dyrektor technikum i tato znali się nie od dzisiaj) i wyjechał na studia. Nauka szła mu wyjątkowo opornie, semestr zdawał się ciągnąć w nieskończoność. Jedyną rozrywką były popijawy w akademiku, czasem jakaś zadyma na koncercie no i sport. Hubert już w technikum pokochał siłownię. Miał tyle krzepy, że ciężko było znaleźć drugiego takiego jak on nawet w dużym mieście. Wszystkie niepowodzenia w nauce kompensował sobie na treningach. W końcu znowu był w czymś najlepszy. Szybko znalazł dorywczą pracę. Stanął „na bramce” w jednym z nocnych klubów.  Mruk był z niego, za rozmowami nie przepadał a w tej robocie mówić za dużo nie trzeba.  Hubert lubił za to muzykę techno i „pełną michę” – tak nazywał obfite posiłki po ciężkich treningach.
Lubił też wspominać. Najchętniej wakacje spędzane w rodzinnym domu.
Kiedyś  ni z tego ni z owego zebrało mu się na sentymenty. Wychodził właśnie z hali sportowej, był mniej ospały niż zwykle, trening go ożywiał. Przy wejściu spotkał kolegów, Jarka i Przemka, wywiązała się rozmowa. Było październik, wszyscy wracali z wakacji, opowiadali o swoich wrażeniach. Wpłynęło to na Huberta, i on chciał się podzielić  swoimi przygodami. Zaczął więc opowiadać o lecie na wsi, o ciężkiej ale i satysfakcjonującej pracy na fermie futrzarskiej swojego ojca. O sprzątaniu klatek czy noszeniu karmy nie wspominał. Tym, co ożywiało zazwyczaj otępiałe oczy Huberta, była opowieść o uboju. Najpierw trzeba było zapędzić małego rudzielca do specjalnej, małej klatki. Tak ciasnej, że wystawała z niej głowa zwierzęcia. Trzeba było przy tym wszystkim uważać, bo przeczuwające niebezpieczeństwo stworzenie wszystkimi siłami chciało uniknąć swego losu. Szamotało się więc i gryzło. Po to właśnie był długi kij z pętlą na końcu. Po prostu wyławiało się lisy z ich klatek, targało za głowę i wpychało do ciasnego kojca. Teraz zaczynało się najlepsze. Twarz Huberta jak w dzieciństwie nabiegała krwią, w oczach widać było niezwykłą ekscytację, ciało przyjmowało rozmaite pozy.
-I wiesz, jak już rudy jest w klatce, to  wtedy bierzesz taki pięciokilowy młot do reki, on ma długi trzonek. Robisz zamach- tu Hubert przyjął pozycję golfisty, szykującego się do najważniejszego uderzenia w sezonie- i spuszczasz to na łeb rudej skóry… hehe, to jest fun!
Zapadła głęboka cisza, Jarek i Przemek milczeli. Patrzyli tylko na wypukłe, przekrwione oczy Huberta. Słychać było jego zdyszany, płytki oddech.
-To na razie- powiedział Jarek. Rozeszli się w milczeniu.
Przyszły weterynarz i spadkobierca właściciela fermy lisów rzucił za nimi krótkie:
 Ej, ale o co wam chodzi?
Nie doczekawszy się odpowiedzi machnął ręką  i starał się wrócić wspomnieniami do ciepłego, beztroskiego lata na wsi.

Jednak coś nie dawało mu spokoju.


Rozrywka

Inteligenciki, wydelikaciło ich to miasto. A życie to nie jest bajka, tylko walka o przetrwanie. Silniejszy zjada słabszego, by nie być zjedzonym. Przecież to nawet w książkach można przeczytać, u tego Darwina czy jak mu tam. Ewolucja, dobór naturalny. A inna sprawa, że ja lubię mocne wrażenia. W sobotę z tym Waldkiem co ze mną na bramce stoi jadę za miasto. Jego kumpel nieźle się ustawił, ma tam kilka hektarów lasu i duży dom. Ale że nie samym chlebem człowiek żyje, to chłop szuka jakiś męskich rozrywek. No co tu dużo gadać, walki psów urządza. Hehe, legalne to nie jest ale dla takich emocji warto trochę zaryzykować, w końcu w telewizji tego nie zobaczę.


Przyszła sobota i Hubert z Waldkiem wsiedli do samochodu. Po niecałej godzinie jazdy znaleźli się na przedgórzu, a ich oczom ukazał się dom z efektownym podjazdem. Nie trudno było rozpoznać w zmyśle estetycznym jego właściciela zamiłowanie do przesady. Wygląd zewnętrzny budynku jak i jego wnętrza, meble, łazienki- wszystko to miało świadczyć o zamożności właściciela.
Był to mężczyzna po czterdziestce, ubrany w pozornie wyszukany sposób, jednak o rubasznym sposobie bycia. Był jowialny, nieco tyły i niewysoki. Jego nalana twarz, podwójny podbródek i niewyszukane maniery dość mocno kontrastowały z eleganckim strojem.
Zenon- bo tak miał na imię- zaproponował chłopakom coś mocniejszego i zapytał, czy chcą zobaczyć coś specjalnego… Hubert od razu domyślił się o co chodzi, jego oczy zabłysły na chwilę niespokojnym blaskiem.
Budynek psiarni oddalony był od domu kilkaset metrów. Wszystko po to, by szczekanie i wycie wygłodniałych zwierząt nie mąciło spokojnego snu Pana Zenona i jego  małżonki. Był już początek października i wieczorny chłód dawał się we znaki. Jednak psy nie szczekały, jakby przeczuwały, że niedługo coś się wydarzy. To była cisza przed burzą.
Wejście do psiarni było zabezpieczone masywnymi, stalowymi drzwiami. W środku było ciemno i cicho, Pan Zenon zaczął szukać na ścianie kontaktu. Zapalił światło. Oczom mężczyzn ukazały się rzędy odrapanych, metalowych klatek. W nich niespokojnie ruszały się zwierzęta. Wpatrywały się pełnymi bólu i nieufności oczyma w sylwetki ludzi.
- ten z lewej to Zły- amstaff, aktualny champion. Jak ostatnio chwycił jednego bulla za kark, to w sekund pięć było po wszystkim. Prawie go ze skóry obdarł. Nie ma się co dziwić, głodny był, trzy dni nic do jedzenia nie dostał. Bo pies tak jak człowiek- jak głodny to zły.
Tam  w kącie leży Tik, dobry był z niego zawodnik, ale ostatnio mu nie poszło. Leży tam cały poharatany i dogorywa. Chyba wezmę pręta i mu jakoś te agonię skrócę. Ale żebyś ty wiedział, jak one wszystkie zaraz zaczynają szaleć, ujadać jak mnie ze „sprzętem” widzą. Wystarczy, żebym  tylko czymś ciężkim zastukał i już mordę drą. Chyba odpuszczę dla świętego spokoju, on i tak nocy nie przeżyje, bo zimno ciągnie a on przecież juchy sporo stracił.
W ogóle z psami to jest prosty biznes. Kosztują swoje, to prawda. Biorę szczeniaki, te pierwsze w miocie, żywe i dominujące. Jak mnie właścicielka hodowli pyta po co, to mówię, że na prezent dla przyjaciela, bo mu właśnie taki sam tylko staruszek zdechł i chcę go pocieszyć. Na takie hasło od razu dają, sentymentalni są, mówią, że rozumieją…
Czasem to nawet da się psa szybko od matki odłączyć, bo jak się takiego wcześnie zabierze, to on bardziej nerwowy, ostry się robi.
Potem od małego zimno i ciemno, a żarła tylko tyle co by nie zdechł a rósł.
Kijami w klatki walisz, one tego nie znoszą, wściekają się.
No ale co ja tu wam będę dużo gadał, ma tu takiego faceta co się psami zajmuje, on wie wszystko. Przyjeżdża co dwa tygodnie i psom ćwiczy charakter… Co z nimi robi-nie wiem. Mnie o to tylko się rozchodzi, co by walczyć chciały.
Na zakładach dobrze się zarabia, jak Twój wygra to na dobry samochód starczy. A jak przegra, to  niewielka strata. Weźmiesz następnego.

Zbliżała się północ, pod dom podjeżdżało coraz więcej samochodów, kilka z nich ciągnęło za sobą niewielkie przyczepy. W koronach drzew złowieszczo pohukiwały sowy, księżyc schował się za chmury, jakby nie chciał patrzeć na to, co na chwilę się wydarzy.

Architektura XX wieku

Zawsze ciekawa - architektura XX wieku , od gotyckich inspiracji po stalowe konstrukcje i Wieżę Eiffla

Najstarsze budowle Japonii

Najstarsze budowle Japonii - ciekawy artykuł poświęcony historii rozwoju japońskiego budownictwa na przestrzeni siedemnastu stuleci, począwszy od III w. p.n.e.